Martin Jáňa

O mne

Hudobné začiatky

Narodil som sa 31. mája 1990 v Považskej Bystrici. Už od detstva sa u mňa prejavoval hudobný talent a veľký záujem o klávesové nástroje. Už ako 5-ročný som začal chodiť na hodiny klavíra v ZUŠ Ilava a o 2 roky neskôr ma rodičia prihlásili na akordeón. Som absolventom I. a II. cyklu Základnej umeleckej školy Ilava v hre na akordeón a klavír, kde som študoval v triede Ladislava Vaňu a Šarloty Öllnerovej.

Absolvoval som Gymnázium v Dubnici nad Váhom, odkiaľ som sa neskôr dostal na Žilinskú univerzitu na Fakultu prevádzky, ekonomiky  dopravy a spojov, ktoré som ukončil inžinierskym titulom v odbore Cestná doprava. Počas štúdia na vysokej škole v Žiline som sa i naďalej venoval hre na akordeón v ZUŠ Ladislava Árvaya v triede Jána Praženicu.

Moje úspechy

Od začiatku mojej hudobnej kariéry som odohral veľmi veľa koncertných a spoločenských podujatí. Som laureátom mnohých prestížnych slovenských i zahraničných akordeónových festivalov a účastníkom akordeónových seminárov. V roku 2008 som bol vybraný firmou DAN ACOUSTIC z Nových Zámkov medzi piatich najlepších akordeónistov na Slovensku do finále v súťaži V-ROLAND ACCORDION, kde som získal pekné 3.miesto. Pre zaujímavosť 1.miesto aj s hlavnou cenou akordeónom Roland FR-7 zaslúžene získal famózny Michal Červienka. V roku 2009 som vyhral na medzinárodnom akordeónovom festivale v Rajeckých Tepliciach 1.miesto v hre na akordeón vo svojej kategórií.

Najväčší úspech som zaznamenal na medzinárodnom akordeónovom festivale Českej republiky v Ostrave, kde som získal v silnej konkurencii titul vicemajstra.

V roku 2008 som mal možnosť spolupráce s celosvetovo uznávaným klavírnym virtuózom Richardom Rikkonom v rámci celoslovenského projektu Tri oriešky pre Richarda Rikkona s podporou Ministerstva školstva. Tieto koncerty prebehli vo viacerých slovenských mestách, z ktorých sa vybrali 3 umelci na reprezentáciu SR do zahraničia s týmto umelcom. Vďaka silnej podpore divákov sa mi podarilo dostať do spomínanej trojice najlepších umelcov tohto projektu.

Súčasnosť

V súčasnosti pôsobím ako pedagóg v ZUŠ Dubnica nad Váhom a poskytujem súkromné hodiny všetkým vekovým kategóriam. Popri tom sa naďalej venujem koncertnej činnosti na rôznych spoločenských podujatiach a v slovenských i zahraničných hoteloch či už ako sólista alebo súčasť hudobného zoskupenia. Hrám na špičkovom talianskom akordeóne od firmy SCANDALLI a na stage piane od firmy ROLAND.

Zobraziť videá